A húgoméktól kaptam egy öntött vas edényt a szülinapomra. Amióta ez megvan, folyamatosan ötletelek, mit és hogyan lehetne benne készíteni. Sült már benne kenyér, ezúttal pedig valamiféle - sütőben főtt/sült - ragut képzeltem el. Olyan igazi, laktató egytálételt. Konkrét receptem nem, csak határozott elképzelésem volt, milyen végeredményt szeretnék. Jöttek a lépések (és az alapanyagok) egymás után. Az eredmény pont olyan lett, amilyet vártam.
Ízkavalkád a javából. A család imádta.
Hozzávalók:
- 2 db vöröshagyma
- 1 db lila (sonka)hagyma
- olaj/vaj (a pirításhoz)
- 2 db sárgarépa
- 2 db paszternák
- 5 db barna csiperkegomba
- 3 db nagyobbacska koktélparadicsom
- provance-i fűszerkeverék (oregáno, bazsalikom, kakukkfű, rozmaring, majoránna, borsikafű, zsálya)
- 80 dkg filézett csirkecomb
- só, bors
- 1,5 ek. liszt
- 1,5 dl fehérbor
- 1,2 dl víz
- 2,5 dl tejszín
- 2 tk. keményítő
Elkészítése:
A sütőt előmelegítem 160 fokra.
A zöldségeket megtisztítom, a hagymákat, a sárgarépát és a paszternákot karikákra szeletelem. A gombát nagyobb kockákra vágom. A lábasba kevés olajat öntök és a tűzhelyre teszem melegedni. Külön-külön megpirítom benne a zöldségeket. Először a hagymát teszem bele, pár perc után kiszedem, majd megy a helyére a répa és a paszternák. Ha megpirultak a gyökérzöldségek, jöhet a gomba. A felkockázott gomba alá teszek egy kis vajat, átpirítom és megszórom a fűszerkeverékkel. Nem szeretném, hogy a gomba levet eresszen, ezért ha jól megpirult, ki is szedem. Utolsó lépésként jöhet a hús. Egy kevés olajat öntök a lábasba és ráteszem a felkockázott csirkecombot. Többszöri kevergetés mellett alaposan lepirítom, sózom, borsozom, majd megszórom liszttel és jól átforgatom. Hozzáteszem a zöldségeket, a gombát és végül ráteszem az egész paradicsomokat. Felöntöm a borral és a vízzel, ha kell, még megsózom. Lefedem.
160 fokon fél óráig sütöm, majd felöntöm a tejszínnel és újabb fél óráig sütöm. Nekem ennyi idő alatt megpuhult a hús, a zöldségeknek pedig pont olyan volt az állaga, amilyennek szeretjük (puha, de nem esik szét). Egy óra sütés után hozzáöntöm a - kevés vízzel elkevert - keményítőt. Óvatosan elvegyítem és pár percre visszateszem a sütőbe. Forrón tálalom.
Mi sokáig gondolkodtunk azon, legyen-e köret mellé. Végül - látva és kóstolva az elkészült ételt - úgy döntöttünk, maximum puha kenyeret teszünk az asztalra.
Ha szeretnél folyamatosan értesülni az újdonságokról,
akkor látogass el a
blog facebook oldalára és csatlakozz az oldal kedvelőihez.