Élesztős, joghurtos kenyeret már készítettem. Imádtuk. Pár hete végre eljutottam egy kenyérsütő-tanfolyamra Limarához. Megnézhettem, hogyan készül az öregtésztás kenyér, sőt ezzel egy időben elkészíthettem a sajátomat is. Gyermekkorom ízei köszöntek vissza. Figyeltem minden apró mozdulatot, minden tanácsot, próbáltam ellesni a fortélyokat. Remek volt!
Alig vártam már, hogy végre lehetőségem (időm) legyen itthon, önállón elkészíteni egy hasonló kenyeret. A hétvégén készítettem öregtésztát, így már semmi és senki nem állíthatott meg... :)
Hozzávalók:
Öregtészta: (3 adaghoz)
- 50 dkg BL80-as liszt (kenyérliszt)
- 1 tk. só
- 3 dl víz
- 1 dkg friss élesztő
Kenyér:
- 50 dkg BL80-as liszt (kenyérliszt)
- 1,5 tk. só
- 2 ek. olaj
- 20 dkg öregtészta
- 3 dl langyos víz
- 1 dkg friss élesztő
Elkészítése:
Az öregtésztát célszerű előző nap, de legkésőbb a kenyérsütés reggelén elkészíteni, mert legalább 10-12 órát kell érlelni. Kb. 3 kenyérhez elegendő öregtésztát készítettem Limara receptje alapján. Ehhez egy tálba szitáltam a lisztet, hozzáadtam a sót és elkevertem. Az élesztőt belemorzsoltam a vízbe, majd a liszthez adtam. Összegyúrtam. (Nem kell dagasztani.) Folpackkal lazán letakartam és a konyhapulton hagytam 10-12 órán át.
Ha letelt a min. 10 óra, akkor 20 dkg kivételével az öregtésztát műanyag dobozba szedem, ráteszem a tetejét és mehet a hűtőbe a következő felhasználásig.
A fehérkenyér elkészítéséhez a lisztet egy tálba szitálom, hozzáadom a sót és elkeverem. A közepébe mélyedést alakítok ki, ide kerül az olaj, a belecsipkedett öregtészta, a morzsolt, friss élesztő, végül pedig a víz. A tanfolyamon csak kézzel dagasztottunk, én ezúttal a középutat választottam. 10 percig dolgozott a dagasztókaros robotgépem, 5-6 percig pedig én dagasztottam a tésztát úgy, hogy a jobb kezemmel a bal kezem irányába, majd vissza, bal kezemmel pedig a jobb kezem irányába és vissza. A végén, amikor már sima és ruganyos a tészta, két kézzel is áthyúrom.
Limara könyvében és honlapján (www.limarapeksege.hu) egyébként nagyon szakszerűen le van írva, mily' módon kell a tésztával dolgozni. Akkor jó, amikor szép fényes a tészta. Cipót formázok belőle úgy, hogy a tészta szélét minden irányból középre hajtom és lenyomom. Ha ezzel készen vagyok, megfordítom a cipót és egy kiolajozott tálba teszem, letakarom folpackkal. 40 percig pihentetem.
Ha letelt a kelesztési idő, a lisztezett gyúródeszkára borítom a megkelt tésztát és három-négy határozott mozdulattal átgyúrom, ismét cipóra formázom és letakarom a tállal. Így pihentetem 15 percet.
Újból a lisztezett deszkára kerül a tészta, aljával felfelé. A tenyeremmel kinyomkodom belőle a levegőt úgy, hogy kb. egy ujjnyi vastagra és köralakúra formázom. Középre hajtom a két szélét és lenyomkodom, majd a tetején két kis háromszöget hajtok befelé. Felülről lefelé - szorosan - feltekerem a tésztát.
Egy mély, hosszúkás jénai tálat fejjel lefelé használok, vagyis a tetejébe teszek egy szilikonos sütőpapírt (ez lesz majd az alja) és óvatosan beleteszem a tésztát. Megspriccelem vízzel, a jénai tetejébe is spriccelek, a kelesztésnek jót tesz majd a pára. Egy óra alatt duplájára kelesztem.
Ha szeretnél folyamatosan értesülni az újdonságokról,
akkor látogass el a
blog facebook oldalára és csatlakozz az oldal kedvelőihez.